inne
- Szczegóły
- Kategoria: inne
antybarbarzyńca
sprzeciwia się ‘nowemu barbarzyństwu’,
czyli
niszczeniu demokracji,
nawrotowi do uprawiania polityki i gospodarki przy pomocy wojny,
szerzeniu irracjonalizmu i antyhumanitarnych ideologii,
wyzuwaniu człowieka i ekosfery
z ich praw podstawowych,
upatruje przyczyn tej groźnej sytuacji
w rosnącym gospodarczym i politycznym odpodmiotowieniu ludności świata,
w panoszeniu się mafijnych sposobów gospodarowania i sprawowania władzy,
w nierównowadze sił między słabymi i silnymi krajami,
w rezygnacji jednostek i społeczeństw ze wspólnej obrony godziwych sposobów gospodarowania i współżycia na Planecie,
w podporządkowaniu masmediów oraz nauki i kultury interesom najsilniejszych podmiotów gospodarczych,
w propagandzie ideologii, które ten stan rzeczy gloryfikują,
zachęca
do poszukiwania środków zaradczych,
zamieszczając
w języku polskim
i w niemieckim
materiały o charakterze
diagnoz,
prognoz,
przestróg,
szkiców strategicznych,
luźnych uwag i pomysłów
oraz
kpin i żartów
z prostej głupoty i groźnej dla życia
bzdury
w przekonaniu, że żadna myśl nie jest bez skutków
dla działania
- Odsłon: 5330
- Szczegóły
- Kategoria: inne
Unsere Gruppe bilden unter anderem Agata Sochaczewska und Adam Cioch, Stanisław Matuła, Adam Sochaczewski (alle vier aus Polen), Jerzy Drewnowski (aus Deutschland und Polen zugleich), Kaz Dziamka (aus den Vereinigten Staaten).
Jesteśmy międzynarodową nieformalną grupką filozofujących przyjaciół, nieobojętnych na wizje i projekty sprawiedliwszego społeczeństwa. Z wykształcenia – filozofowie, teolodzy, pedagodzy, socjolodzy i filolodzy. Spotykamy się w Polsce, skąd większość z nas pochodzi, prywatnie - w naszych domach i ogrodach. Najczęściej w Jedlni Letnisku na skraju Puszczy Kozienickiej niedaleko Radomia. Oprócz idei humanitarnych i zainteresowania społeczeństwem łączy nas zamiłowanie do myślenia systemowego, a poza tym wysoka ocena radości życia. Przypadek chciał, że wszyscy uważamy się za ludzi zasadniczo szczęśliwych, a nasze nastawienie w tej dziedzinie można nazwać eudajmonizmem, bez wątpienia - z dodaniem przymiotnika „socjalny”. Jako „socjalni eudajmoniści” łączymy pracę z kultywowaniem przyjaźni i radościami płynącymi z krytycznego myślenia o człowieku, przyrodzie i kulturze.
Naszą grupę tworzą między innymi:
Agata Sochaczewska, Adam Cioch, Stanisław Matuła, Adam Sochaczewski (wszyscy czworo z Polski), Jerzy Drewnowski (z Niemiec i z Polski zarazem), Kaz Dziamka (ze Stanów Zjednoczonych).
- Odsłon: 5859
- Szczegóły
- Kategoria: inne
Sformułowanie „nasze logo” jest wyrażeniem skrótowym, nieco mylącym. Albowiem treści symbolizowanych zdaniem „alfa zdąża do nieskończoności” nie zamierzamy definiować. Ani w tym miejscu, ani gdziekolwiek. Nie chcemy też zdradzać, jak rozumieliśmy owo zdanie w momencie, gdy się wraz z ideą Demokratesa.eu wykluwało. Chodzi tu bowiem o coś innego. O okazję lub nawet tylko o pretekst do filozofowania na temat ukierunkowanych zmian w długiej perspektywie - od pewnego punktu przyjętego umownie jako początkowy ku tak dalekiej przyszłości, że można ją słusznie kojarzyć z nieskończonością.
Jak się ma tego rodzaju spojrzenie do postrzegania procesów demokratyzacji lub walki o realną demokrację? Czy winniśmy tu myśleć o tym, iż miejscem takiej demokracji, realnej i zrealizowanej, jest przyszłość daleka nieskończenie? Albo że w ten sposób trzeba by może patrzeć na realizację ideałów i postulatów ekologicznych? Nie podpowiadamy tu żadnej odpowiedzi, zostawiając wszystko czytelnikom. Zostawiamy im także to, czy swoje ewentualne refleksje w zasygnalizowanej przestrzeni skojarzeniowej ograniczą do procesów społecznych. Może będą chcieli je rozciągać na rzeczywistość szerszą niż życie człowieka? Tak czy inaczej, niniejsze hasło jest zachętą do snucia wokół niego myśli na poziomie ogólności szczególnie wysokim.
- Odsłon: 5677